GSURC

Past Winners


 
First Place Musical Presentation
ZACHARY BENATOR
“HORSE,” A COMPOSITION FOR SOLO SNARE DRUM AND LIVE ELECTRONICS

 

Second Place Artistic Presentation

LISA GARGAN, Kalib Moore, Nick Sheridan – Graphic Design
RELIX – EDUCATIONAL BOX SET

 

First Place Artistic Presentation
IGNACIO RIVERA -- Photography
FROM THE SERIES “LUPITA,” No. 50

 

Second Place Poster Presentation – Social and Behavioral Sciences & Humanities
MAXWELL MACKENZIE, Anthropology
TYPOLOGY AND ANALYSIS OF CERAMIC VESSELS AND POTTERY SHARDS FOUND AT THE LONG SWAMP SITE: LAMAR AND MARY FOLWER HOLCOMB COLLECTION

 

First Place Poster Presentation – Social and Behavioral Sciences & Humanities
ERIC LE, Psychology
CHIMPANZEES’ AND CAPUCHIN MONKEYS’ RESPONSES TO INEQUITY IN A GROUP SETTING

 

Second Place Poster Presentation – Natural Sciences
NISHANT SINHA, Computer Science
SMART SIGNALLING FOR BICYCLES USING USER RIDING BEHAVIOR

 

First Place Poster Presentation and PROVOST AWARD WINNER – Natural Sciences
CAYLEIGH ALHADEFF, Biology
HORMONE RESPONSE TO ISOLATION VS. DYNAMIC SOCIAL ENVIRONMENTS IN CONVICT CICHLIDS

 

Second Place Oral Presentation – Social and Behavioral Sciences
DARRYL BURNET, Psychology
EXPANDING EEG RESEARCH INTO THE CLINIC AND CLASSROOM WITH CONSUMER EEG SYSTEMS

 

First Place Oral Presentation – Social and Behavioral Sciences
PAOLA MONTALVO AYALA, Economics
METROPOLITAN ATLANTA AND THE SUBURBIZATION OF POVERTY

 

Second Place Oral Presentation – Humanities
YUMI MIYAZAKI, Honors College
SPLIT IN TWO: THE STRUCTURE OF THE ATLANTA NEGRO VOTERS LEAGUE

 

First Place Oral Presentation – Humanities
JARRETT FABER, Honors College
THE IMPACT OF THE ATLANTA LIFE INSURANCE COMPANY ON THE ATLANTA STUDENT MOVEMENT

 

First Place Poster Presentation and PROVOST AWARD WINNER – Natural Sciences
NOA ERLITZKI, Chemistry
INVESTIGATION OF THE ELECTROSTATIC AND HYDRATION PROPERTIES OF DNA MINOR GROOVE-BINDING BY A HECTEROCYCLIC DIAMIDINE BY OSMOTIC PRESSURE

GSURC Sustainability Award Recipients 2017

  • Rebecca Long - Art/Textile Project titled “The Mending Jacket.”
  • Chong Myung Jeong – Graphic Design font project titled “Hencoop”
  • Carlos Cisneros - Oral Presentation anthropology project titled “Exploring the Growth of Local Food in Atlanta.”
  • Allison Georgescu – Poster of a science project titled “Daphnia magna as a Model to Study the Obesogenic Effects of Environmental Pollutants: Development of Assays to Assess Changes in Lipid Production.”
  • Yelenny Argueta – Poster of a science project titled “Saving Lives Saving Life: Incorporation of Sustainability in Healthcare.”
  • Lori Beth Dickey – Poster of a science project titled “Sustainability in the Curriculum: Global Warming.”
  • “Best Applied Project” award went to Dominique Moses – Poster of a science project titled “Sorption of Radiocesium onto Weathered Micaceous Minerals.”

First Place Musical Presentation
COLE HANKINS
J.S.BACH’S CELLO SUITE NO.1: PRESERVING AUTHENTICITY IN TRANSCRIPTION FOR GUITAR

 

Second Place Musical Presentation
CHRISTOPHER MILLIGAN, Aaron Kava
THE INFLUENCE OF THE SHAKUHACHI ON THE SOLO SAXOPHONE WORKS OF RYO NODA

 

First Place Artistic Presentation
GRAHAM ROBSON, Joss Wakamo, Jonathan Splitlog, Vichhika Tep, Minh Phan – Graphic Design
NO EXCUSES, GET TESTED CAMPAIGN

 

Second Place Artistic Presentation
SABA STOVALL, Ceramics
Still 04

 

Third Place Artistic Presentation
JOSHUA YU, Photography
m0m

 

­­­­­­ First Place Poster Presentation – Social and Behavioral Sciences & Humanities
JOHN SABIN, Anthropology
KARST TOPOGRAPHY AND SACRED PLACES: A COMPREHENSIVE APPROACH TO UNDERSTANDING THE MAYA LANDSCAPRE WITH APPLIED GIS

 

Second Place Poster Presentation – Social and Behavioral Sciences & Humanities
GERARDO VALDEZ, Psychology
INVESTIGATING THE NEUROCOGNITIVE CHANGES TO STRUCTURED SEQUENCE PROCESSING FOLLOWING COMPUTERIZED TRAINING

 

First Place Poster Presentation – Natural Sciences
MINA CHOE, Neuroscience
ARTIFICIAL FLAVORINGS ENHANCE ATTRACTABILITY AND PALATABILITY OF PLANT PROTEIN SOURCES FOR Litopenaeus Vannamei

 

Second Place Poster Presentation – Natural Sciences
BEATRICE EDJAH, Chemistry
CHARACTERIZATION OF A ZINC FINGER PROTEIN WITH A HIGH AFFINITY FOR THE REV BINDING SITE OF THE HUMAN IMMUNODEFICIENCY VIRUS

 

First Place Oral Presentation – Natural Sciences
MADISON HANBERRY, Physics and Astronomy
TRIAD COMPUTING

 

Second Place Oral Presentation – Natural & Computational Sciences
ANDRE KENNETH CHASE RANDALL, Computer Science
DESIGNING A STORAGE EFFICIENT AND FASTER HELIOPHYSICS EVENTS KNOWLEDGEBASE (HEK)

 

First Place Oral Presentation – Social and Behavioral Sciences
HANNAH BASTA, History
JULIA’S NUPTIALS: FREE, FREED AND SLAVE MARRIAGE IN LATE FIFTH CENTURY ROMAN LAW

 

Second Place Oral Presentation – Social and Behavioral Sciences
ANNA ZABINSKY, Political Science
PARTY IDENTITY AND THE EVALUATION OF POLITICAL CANDIDATES

 

Provost Award    First Place Oral Presentation – Humanities
BARRY SWITAY, English
NARRATING A SELF: RECONSTRUCTING EMPIRE IN WILKIE COLLINS’ THE MOONSTONE

 

Second Place Oral Presentation – Humanities
PATRICIA COATES, World Languages and Cultures
THE DIALECT OF MARGUERITE DE NAVARRE

 

Sustainability Award- Best Applied Project
JUSTIN BRIGHTHARP, Geosciences
GREEN INFRASTRUCTURE IN ATLANTA

 

Sustainability Award
CHELSEA BUSH, Lori Farley, and Tim Herold, Geosciences
EVIDENCE FOR SHALLOW GROUNDWATER SALTWATER INTRUSION: WORMSLOE STATE HISTORIC SITE, CHATHAM COUNTY, GA

 

Sustainability Award
MINA CHOE, Neuroscience
ARTIFICAL FLAVORINGS ENHANCE ATTRACTABILITY AND PALATABILITY OF PLANT PROTEIN SOURCES FOR PACIFIC WHITE SHRIMP

 

Sustainability Award
TRACY FINNEMORE, James Bullows, Lawrence Shedrick, and Mengchen Xiao, Biology
KEY TO SUSTAINABLE REMOVAL OF OIL SPILL POLLUTANTS FROM A CONTAMINATED ENVIRONMENT.

 

Sustainability Award
TEAL GORDON, Photography
TRASH FROM THE HOOTCH

 

Sustainability Award
WILLIAM SCANDRETT, Geoscience
RAIN GARDENS AND THE INTENSIFICATION AND EFFECTS OF STORM EVENTS DURING EL NINO YEARS IN THE ATLANTA METROPOLITAN AREA.

 

Sustainability Award
MARGARET WICKHAM, Textiles
DREAM MAP 1: BLACK WALNUT

First Place Musical Presentation
DILLON TANKSLEY
AN EXPLORATION OF PHASING AND PROCESS MUSIC IN STEVE REICH’S “DRUMMING”

 

Second Place Musical Presentation
LOWELL FUCHS
FUCH’S OIL STAINED AMERICA: THE SEARCH FOR CREATIVE FREEDOM IN MUSIC

 

First Place Artistic Presentation
DAVION ALSTON
FOOD FOR THOUGHT

 

Second Place Artistic Presentation
DENA PEAKE
CURRENT COLLECTIONS

Third Place Artistic Presentation
ROBIE DUCHATEAU          
AMAZON

First Place Poster Presentation
DEBORAH GREEN
BEYOND THE BINARY: DECODING W.B. YEATS’S ESOTERIC METAPHORS

 

Second Place Poster Presentation
OLIVIA MALEY
ACCESSING FAITH-BASED ORGANIZATIONS USING PUBLIC TRANSPORTATION: A QUALITATIVE AND GIS STUDY

 

 

Third Place Poster Presentation
JENAIL MARSHALL
ANCIENT BREWS: ETHIOPIA AND THE CONSUMPTION OF TEJ

 

Provost Award First Place Oral Presentation
ASHLEIGH COX
LINGUISTIC CHARACTERISTICS OF SPOKEN ASIAN ENGLISHES: A CORPUS-BASED COMPARISON

 

Second Place Oral Presentation
CHARBEL AOUN
USING TABLEAU AS A DATA VISUALIZATION TOOL TO EXPLORE RECURRING CANCER TRENDS

 

Third Place Oral Presentation
MEGAN MOORE                                                                       
THE KINGDOM OF GOD IS LIKE “IRON MAN”: NARRATIVES OF GENDER, KINSHIP AND CAPITALISM IN A METRO ATLANTAN MEGACHURCH EXPANSION

POSTER PRESENTATION AWARD WINNERS:

First Place
Jessica Moss
Kevin Mooney
Anthropology
THE PHOENIX PROJECT: Archaeological Evidence from Decatur’s Courthouse Well (9DA90)

Second Place 
Maryam Chaudhry
Psychology
TIP150 Potential Interaction with Glycogen Synthase Kinase (GSK)-3-Beta to Facilitate Cell Migration

Third Place 
Rebecca Bierman
Nathan Hardcastle, Colin Istvan
Neuroscience
The Effects of Picrotoxin and Ethanol on Crayfish Escape and Central Motor Pattern Neural Circuits

ORAL PRESENTATION AWARD WINNERS:

First Place – Provost Award
John Hull
Mathematics
Fan-Linear Maps and Fan Algebras

Second Place
William Bradshaw
Applied Linguistics
Defining “Nature”: A Labovian Approach to Interpreting Vagueness of Meaning

Third Place
Tiffany Dunagan
Applied Linguistics and English as a Second Language
Informational and Involved Production Features of Asian Englishes: A Corpus-Based Comparison

ARTISTIC DISPLAY AWARD WINNERS:

First Place
Kyle Stubbs
Photography
#TheLastSupper

Second Place
Trek Matthews
Printmaking
U[-Bahn]

Sarah Justice
Ceramics
Pomegranate

Third Place
Clovice Holt
Photography
Maxim Hot 100 (2012) and People’s Sexiest Man Alive (2012)

Makaila Borgerson
Textiles
Formations

Mariana Moreno Montero
Andy Hu, Nick Morrison, Michael Pearce
Graphic Design
Explosive Gumball Machine 

Provost (Oral): Quakers, Protestants, and the Narrative of English Religious Persecution

Shelby Lohr, History

Faculty Sponsor: Jacob Selwood

 

Poster First: Interactions between Lexical and Syntactic Knowledge during Incremental Processing of the Causative Construction in English

G. Taylor Brooks

Faculty Sponsor: Gwen Frishkoff

 

Poster Second: Relationship of Sleep Disturbances and Physical Symptoms among College Women

Heather Velon and Chastity Turner, Nursing

Faculty Sponsor: Shih-Yu (Sylvia) Lee

Poster Third: Citizen Participation and Local Government Effectiveness: Evidence from Uganda

Maria Morales, economics

Faculty Sponsor: Paul Kagundu

 

Oral Second: Black Women and Apartheid: Oppression, Resistance and the Post-Apartheid Struggle

Erika Levy, history

Faculty Sponsor: Mohammed Ali

 

Oral Third: Polynomial Functions Over Finite Fields

John Hull, mathematics

Faculty Sponsor: Florian Enescu

 

Artistic Display: Sarah Justice, ceramics

Provost (Oral First): Framing A Political Position: How the Duc de Choiseul Snuffbox Uses Changing Aesthetic Trends to Illustrate Choiseuls Sociopolitical Agenda
Catherine Stankus, art history
Faculty Sponsor: Kimberly Cleveland

Oral Second: What Do Etiologies Do?
David Alexander Phillips, Anthropology
Faculty Sponsor: Cassandra White

Oral Third: The Georgia State Prison Initiative
Ralph Culpepper, English
Faculty Sponsor: Sarah Higinbotham & Michael Galchinsky

Poster First:  Kristen Johnson

Poster Second: Tamara Argo

Poster Third: Phytoremediation of Lead (Pb) by Suppression of Arbuscular Mycorrhizal Fungi on Zea mays Grown in Iron (Fe) and EDTA Supplemented Sand-Culture
John Williams, biology
Faculty Sponsor: Hanan El-Mayas

Artistic Display
1- Elizabeth Dlouhy
2 - Valerie Williams
3- Sarah Adams
3- John Hallman

Provost (poster): “Expression of the Nitric Oxide Synthase Protein in Helisoma Trivolvis Brain and Buccal Ganglion”

Julia Eidelman

 

Poster Second: “A Mack by Nature: A Sociological Approach to Exploring Machiavellianism in African American Adolescents”

Taiwannika Walker

 

Oral First: “Rape Attribution for African American Students”

Imani Mandela

 

Oral Second:  “The Implications of Textual Borrowing in a Standardized & Integrated English Proficiency Examination for International Students”

Keisha Parker

 

Artistic Display: “There is No Place Like Home” – Emily Pidgeon

Provost Award (Poster): “Synthesis of Iminosulfuranes as Dermal Penetration Enhancers”

Isaac Solomon, Chemistry

Faculty Sponsor: Henary Maged

 

Oral First: “Kushite Archaism in the 25th Dynasty: An Examination of Gender and Agency in Nubian Art”

Heather Kravagna, Anthropology

Faculty Sponsor: Margomenou Despina

 

Oral Second: “luxS Expression Influences Escherichia coli Biofilm Macrostructure”

Kelly J. Pittman, Biology

 

Poster Second: “Diet Variability among Australopithecus africanus and

Australopithecus robustus through Dental Microwear Analysis”

Monica Ponce, Anthropology

Faculty Sponsor: Frank Williams

 

Artistic Display First: “The Bond of Brothers” by Donnie Reider

Provost Award (Oral):  MANTRA: POWER AND SACRED SOUND IN HINDUISM

John Sullivan, Religious Studies

Faculty Sponsor:  Kathryn McClymond

 

Oral Presentations

Oral Second: MELOY'S HEALING THROUGH WILDERNESS

Jennifer Reitano, English

Faculty Sponsor: Randy Malamud

 

 

First place Poster:  NEURAL CIRCUITRY INVOLVED WITH THE REGULATION OF FOOD INTAKE.

Bianca Lester, Erin Keen-Rhinehart, Brett Teubner, and Teal Pelish, Biology

Faculty Sponsor: Timothy Bartness

 

Second Place Poster: PREDICTING VICTIMS' RESPONSES: CORRELATIONS IN A STUDY OF STREET HARASSMENT

Tracy Hipp and Kim Soenksen, Psychology

Faculty Sponsor: Sarah Cook

 

Artistic Display

Art First:  UNTITLED

Nija Dalal

Faculty Sponsors:  Liz Throop and Paul Rodecker

 

Art Second: ENERGETIC CONTINUUM

Julia Kaye Thomas

Faculty Sponsor:  Mark Burleson